2019

Joseph Alesch Joseph Alesch’s year to date

Joseph’s highest rated films

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Paddington 2

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • One Cut of the Dead

    ★★★★½

  • First Reformed

    ★★★★½

  • Creed

    ★★★★½

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • The Handmaiden

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Wolf Guy

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 75 Films watched
  • 15 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

Revenge

Jan 3

Most Watched

Us

twice

Spider-Man: Into the Spider-Verse

twice

Suspiria

twice

Last Film

Avengers: Endgame

Apr 25

Genres, Countries & Languages

Horror
32 films
Thriller
32 films
Action
24 films
Drama
24 films
Sci Fi
20 films
Comedy
16 films
Mystery
13 films
Adventure
13 films
Crime
8 films
Fantasy
6 films
USA
62 films
UK
9 films
Italy
4 films
France
4 films
Japan
3 films
South Korea
3 films
Canada
3 films
New Zealand
2 films
Australia
2 films
Sweden
2 films
English
68 films
Japanese
5 films
French
5 films
Italian
5 films
Spanish
5 films
German
4 films
Korean
3 films
Swedish
2 films
Russian
2 films
Thai
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 50 Added 207

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Jason Goes to Hell: The Final Friday
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

Big Man Japan
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2019

  • Avengers: Endgame
  • Us
  • Wolf Guy
  • Madman
  • Deathgasm
  • The Kid Who Would Be King
  • Society
  • Q
  • The Matrix
  • Us
  • Captain Marvel
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Torque
  • Castle Freak
  • C.H.U.D.
  • Starman
  • Near Dark
  • One Cut of the Dead
  • Bad Times at the El Royale
  • Dragged Across Concrete
  • Mortal Engines
  • Everybody Wants Some!!
  • Deadpool 2
  • A Wrinkle in Time
  • Children of Men
  • Paddington 2
  • Happy Death Day
  • Inland Empire
  • First Reformed
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Deep Red
  • Creed
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Blade Runner 2049
  • Creed II
  • Puppet Master: The Littlest Reich
  • A Dangerous Method
  • The Favourite
  • Casablanca
  • Do the Right Thing
  • Only God Forgives
  • Spring
  • Suspiria
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Invasion of the Body Snatchers
  • The Last Starfighter
  • Friday the 13th
  • The Handmaiden
  • Jason Goes to Hell: The Final Friday
  • Ant-Man and the Wasp
  • Solo: A Star Wars Story
  • Under the Silver Lake
  • Friday the 13th Part 2
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Velvet Buzzsaw
  • Suspiria
  • Blue Velvet
  • Suspiria
  • Jason X
  • Heat
  • The People Under the Stairs
  • Halloween
  • Annihilation
  • Let the Right One In
  • The Stuff
  • Big Man Japan
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Escape from New York
  • Stoker
  • Assault on Precinct 13
  • Venom
  • Fast Five
  • Vertigo
  • The Last Dragon
  • Revenge

Highly rated films Joseph missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Parasite
  • Booksmart
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • Portrait of a Lady on Fire

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more