Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Onward

Onward

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
In Time

In Time

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
26
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fixed: The Science/Fiction of Human Enhancement

Fixed: The Science/Fiction of Human Enhancement

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Styx

Styx

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
King Lear

King Lear

1909
×
★★★★
Edit this entry  
27
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Luce

Luce

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Late Night

Late Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Edit this entry  
17
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
12
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
02
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Edit this entry  
31
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Edit this entry