• The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★★★½

    If you know anything about Aaron Sorkin, the much-acclaimed writer/creator of television shows like The West Wing, The Newsroom, you know that subtlety is not his strong suit. So, I was rather hesitant going into his newest film, The Trial of the Chicago 7. It's about the infamous trial of eight gentlemen accused of conspiracy to incite violence/rioting in Chicago during the notorious 1968 DNC riots. Without diving too deep into the history, August 1968 was not Chicago’s finest hour.…

  • Rope

    Rope

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Recently, I saw some article that described Hitchcock movies as the forerunners to the MCU. Not because of any similarity in the films’ qualities or artistic merits. But because in the ‘40s and ‘50s, Hitchcock movies were an event. In that Golden Age of Hollywood movies were sold largely on star power, (and most of Hitchcock’s movies have major stars like Grace Kelley, Jimmy Stewart, Cary Grant, Sean Connery, etc.), but in Hitchcock’s films, Hitchcock was the real star. His…

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    You may be expecting a long review for this movie. I mean, let’s be honest, I dissected the shit out of Birds of Prey, to the point that it was almost inappropriate for the kind of movie it was. But this movie? The art-house classic-to-be from the much-revered Charlie Kaufman (both writer and director here), I’m Thinking of Ending Things? A movie filled to the brim with symbolism and which refuses to commit itself to any one point of view…

  • The Karate Kid

    The Karate Kid

    ★★★★½

    Being a fan of pop culture in the 2010s has meant a lot of things, but one of them has definitely been being subject to boat loads of 80s nostalgia of which I have none. There was a Ghostbusters revival, a Star Wars revival, those commercials that recreated significant portions of Ferris Bueller and E.T., the very existence of Stranger Things with its infinite call-backs to E.T., Aliens, Indiana Jones, etc. But as a big-time fan of How I Met…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

    Before 2019’s Captain Marvel or 2017’s Wonder Woman had the opportunity to be smash successes, Margot Robbie’s turn as Harley Quinn in Suicide Squad, a character that was equal parts bad-assery, sadism, and unabashed sexuality, was the closest the comic book movie world had to a genuine female star. And, yes, that’s a direct knock on ScarJo’s Black Widow. Given the character’s popularity, Robbie’s interest in playing the character, the Me Too movement, and the subsequent success of Wonder Woman…

  • Do the Right Thing

    Do the Right Thing

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If 2018’s The Hate U Give is the movie I said every (white) person should watch now in 2020 amidst continued upheaval regarding racial injustice in America, next on my syllabus would be 2018’s magnificent Blindspotting. After that, maybe 2017’s Detroit, but really you should ask someone other than me as I am by no means an expert in this field. However, a movie usually talked about in this vein that I have been slow to see but I now…

  • Onward

    Onward

    ★★★★½

    Few things should be more exciting to filmgoers everywhere than the prospect of a new IP from powerhouse animation studio Pixar. Even when they don’t reach the highs of Toy Story, Finding Nemo, Monsters Inc., Inside Out, or Coco, they still produce near-classics like the money-printing, merchandise-monster Cars or the oft-overlooked, quiet, and visually stunning buddy-road-trip/adventure masterpiece The Good Dinosaur. Which is why it was so weird when Pixar released Onward earlier this year to little-to-no fanfare. For sure the…

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The ills of immortality have been a subject of literature since at least the ancient Greeks, where the gods, unable to ever die, become wrapped up in the smallest of petty trifles, exacting revenge upon mortals for even the smallest insults. Without something definitive to live for, or without a definitive end, it is too easy to lose sight of the big picture, so the mythology teaches us.

    But while the lure of immortality and the dangers within have been…

  • Gone with the Wind

    Gone with the Wind

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Beyond the second Godfather, Titanic, Avengers: Endgame, The Irishman, and Tarantino at his most indulgent (The Hateful 8) my experience with films over the 180-min mark is rather paltry. I haven’t seen many of those epic “classics” of days past, not because of disinterest, just lack of time. I’ll get to you yet, Doctor Zhivago! But that’s not the case for Gone With the Wind: I just never had any interest. Though I love Titanic, I never had interest in…

  • The Hate U Give

    The Hate U Give

    ★★★★★

    I change my phone background to a particular movie's poster every time I see a movie that really floors me. As of yesterday, The Hate U Give has unseated Avengers: Endgame for space on my phone after its nearly 15-month reign.

    This is a must-watch movie for anyone who is struggling to make sense of the current protests across America and their fight for people to recognize the injustices facing Black Americans. It’s a film that teaches without being preachy.…

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★

    At the end of the movie, a film that sees it primary couple struggle so much against the not-so-differently-than-today racist society of the 1960s just to be together, our narrator, the female protagonist Tish (KiKi Layne) tells us that she and her lover, Fonny (Stephan James) are no longer young. Their faces tell a different story. I, writing now at the ripe, young age of 25, am at a turning point in my consumption of media. I can’t help but…

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari

    ★★★★

    Back in January 2001, my brother and I had the day off from school, so my mom, to keep us busy, took us to a second-run theater to see Remember the Titans, knowing nothing more than it was a sports movie. It was much to her delight that the movie was about much more than sports, but about the harms of segregation, and especially appropriate given that the day was Martin Luther King Day.

    And so today on Father’s Day…