Sort by

Ethan C Williams has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roma

Roma

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
19
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
10
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★½
Read other review Edit this entry  
02
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fighting in the Age of Loneliness

Fighting in the Age of Loneliness

2018
×
Edit this entry  
01
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
Edit this entry  
30
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
28
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
27
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★★
Edit this entry  
23
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry  
15
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Edit this entry  
13
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horror Brunch

Horror Brunch

1987
×
Edit this entry  
21
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read other review Edit this entry  
21
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
Edit this entry  
21
Angst

Angst

1983
×
Edit this entry  
21
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read other review Edit this entry  
21
Zombie Flesh Eaters 2

Zombie Flesh Eaters 2

1988
×
Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Dracula

Dracula

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Opera

Opera

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Flight of the Conchords: Live in London

Flight of the Conchords: Live in London

2018
×
Edit this entry