Sort by

Ethan C Williams has logged 226 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Edit this entry  
21
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
Edit this entry  
16
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
13
Lupin the Third: Blood Seal of the Eternal Mermaid

Lupin the Third: Blood Seal of the Eternal Mermaid

2011
×
Edit this entry  
09
Johnny Mnemonic

Johnny Mnemonic

1995
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lupin the Third: Pilot Film

Lupin the Third: Pilot Film

1969
×
Edit this entry  
06
Lupin the Third: Alcatraz Connection

Lupin the Third: Alcatraz Connection

2001
×
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
New York, New York

New York, New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Rock

The Rock

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★½
Edit this entry  
17
Michael Jackson's Thriller

Michael Jackson's Thriller

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad

Bad

1987
×
Read the review Edit this entry  
17
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
Edit this entry  
17
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
17
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Edit this entry  
17
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
Edit this entry  
17
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Edit this entry  
16
Macbeth

Macbeth

1948
×
★★★½
Edit this entry  
15
Filming Othello

Filming Othello

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Lupin the Third: The Woman Called Fujiko Mine

Lupin the Third: The Woman Called Fujiko Mine

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
07
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Battle Over Citizen Kane

The Battle Over Citizen Kane

1996
×
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
01
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry