Beau has logged 53 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mister America

Mister America

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boat

Boat

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Johnny Bubble

Johnny Bubble

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Visitor Information

Visitor Information

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

Live Forever as You Are Now with Alan Resnick

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla vs. Gigan

Godzilla vs. Gigan

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ebirah, Horror of the Deep

Ebirah, Horror of the Deep

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Emotion

Emotion

1966
×
Read the review Edit this entry  
13
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Read the review Edit this entry  
08
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eraserhead Stories

Eraserhead Stories

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
More Things That Happened

More Things That Happened

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

Industrial Symphony No. 1: The Dream of the Brokenhearted

1990
×
Read the review Edit this entry  
04
To Each His Own Cinema

To Each His Own Cinema

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Read the review Edit this entry  
03
Duran Duran: Unstaged

Duran Duran: Unstaged

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Early Experiments

Early Experiments

1968
×
Read the review Edit this entry