Sort by

Beau has logged 55 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Everyday

Everyday

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
25
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
Read the review Edit this entry  
16
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
15
The Dark Tower

The Dark Tower

1999
×
Read the review Edit this entry  
15
Comingled Containers

Comingled Containers

1996
×
Read the review Edit this entry  
15
Night Music

Night Music

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
Stellar

Stellar

1993
×
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
asdfmovie12

asdfmovie12

2019
×
Edit this entry  
12
asdfmovie11

asdfmovie11

2018
×
Edit this entry  
12
asdfmovie10

asdfmovie10

2017
×
Edit this entry  
12
asdfmovie9

asdfmovie9

2015
×
Edit this entry  
12
asdfmovie8

asdfmovie8

2014
×
Edit this entry  
12
asdfmovie7

asdfmovie7

2013
×
Edit this entry  
12
asdfmovie6

asdfmovie6

2013
×
Edit this entry  
12
asdfmovie5

asdfmovie5

2012
×
Edit this entry  
12
asdfmovie4

asdfmovie4

2011
×
Edit this entry  
12
asdfmovie3

asdfmovie3

2010
×
Edit this entry  
12
asdfmovie2

asdfmovie2

2010
×
Edit this entry  
12
asdfmovie

asdfmovie

2008
×
Edit this entry  
12
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Read the review Edit this entry  
12
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
12
Daybreak Express

Daybreak Express

1957
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Ice

Black Ice

1994
×
Read the review Edit this entry  
11
Eye Myth

Eye Myth

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
Mothlight

Mothlight

1963
×
Read the review Edit this entry  
11
Borrowed Time

Borrowed Time

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Trip to Squash Land

The Trip to Squash Land

1967
×
Edit this entry  
10
Bring Me the Head of Charlie Brown

Bring Me the Head of Charlie Brown

1986
×
Edit this entry  
10
Bambi Meets Godzilla

Bambi Meets Godzilla

1969
×
Edit this entry  
10
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
Read prior review Edit this entry  
10
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
Read prior review Edit this entry  
10
Don't Hug Me I'm Scared

Don't Hug Me I'm Scared

2011
×
Read prior review Edit this entry  
07
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry