Sort by

Beav has logged 48 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stargate

Stargate

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
White House Down

White House Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
29
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ace Ventura: When Nature Calls

Ace Ventura: When Nature Calls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pit Stop

Pit Stop

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Targets

Targets

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Happy Feet Two

Happy Feet Two

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
Edit this entry  
12
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy Feet

Happy Feet

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Monster

Monster

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Space Amoeba

Space Amoeba

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bandits, Prostitutes and Silver

Bandits, Prostitutes and Silver

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Easy A

Easy A

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pumaman

The Pumaman

1980
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Solaris

Solaris

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hapkido

Hapkido

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tightrope

Tightrope

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry