Sort by

BeBraveMorvern has logged 516 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Company

Company

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Simone Barbès or Virtue

Simone Barbès or Virtue

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Procession

Procession

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Barrage

Barrage

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cicada

Cicada

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
On a Clear Day You Can See Forever

On a Clear Day You Can See Forever

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Two for Joy

Two for Joy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cryptozoo

Cryptozoo

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ste. Anne

Ste. Anne

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thieves Like Us

Thieves Like Us

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rapture

Rapture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Abominable Dr. Phibes

The Abominable Dr. Phibes

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stella Dallas

Stella Dallas

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Trouble with Being Born

The Trouble with Being Born

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bones

The Bones

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Madame

Madame

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Were the World Mine

Were the World Mine

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
The Gold Diggers

The Gold Diggers

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hilary and Jackie

Hilary and Jackie

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wolfen

Wolfen

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Passionless Moments

Passionless Moments

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dr. Phibes Rises Again

Dr. Phibes Rises Again

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of Kenneth Chamberlain

The Killing of Kenneth Chamberlain

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry