Sort by

BeBraveMorvern has logged 56 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Closer

Closer

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beat 97

Beat 97

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Caramel

Caramel

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
All Good

All Good

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Bad Batch

The Bad Batch

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Girlfight

Girlfight

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Late Show

The Late Show

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lydia Lunch: The War Is Never Over

Lydia Lunch: The War Is Never Over

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Dream in Silence

Dream in Silence

×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Apartment Zero

Apartment Zero

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Head Aches When I Look Too Long

My Head Aches When I Look Too Long

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nicki

Nicki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cat Chaser

Cat Chaser

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Not Knowing

Not Knowing

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
6 Years

6 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Breakfast in Bed

Breakfast in Bed

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dic Pic Picnic

Dic Pic Picnic

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before the Blue

Before the Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mes chéris

Mes chéris

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mother

Mother

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Willing

Willing

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark, Krystle

The Dark, Krystle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Every Thorn Has Its Day

Every Thorn Has Its Day

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trade Center

Trade Center

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Victoria

Victoria

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her Voice

Her Voice

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Ducks

The Ducks

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Catfish Killer

Catfish Killer

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Covid Summer

Covid Summer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mountain Lodge

Mountain Lodge

2020
×
Read the review Edit this entry  
07
Sinvergüenzilla in

Sinvergüenzilla in "First Kiss"

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Bronx Story

A Bronx Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lana Kaiser

Lana Kaiser

2020
×
Edit this entry