• The 355

    The 355

    ★★

    On the heels of recent female-led spy films “Atomic Blonde,” “Red Sparrow” and last summer’s “Black Widow,” “The 355” promised to take the trend up a notch by introducing a powerful team of women agents.

    After being pushed back a year due to the coronavirus pandemic, the espionage actioner was on my list of most anticipated 2022 movies. Academy Award nominee Jessica Chastain leads a superb cast that includes Oscar winners Lupita Nyong’o and Penelope Cruz, plus the versatile Diane…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★

    Red pill or blue pill? The choice Laurence Fishburne’s Morpheus offered Keanu Reeves’ Neo in 1999’s “The Matrix” led audiences down a rabbit hole that would change cinema forever. The groundbreaking sci-fi flick revolutionized action and special effects, influencing films for the last two decades. Along with the underappreciated 2003 sequels “The Matrix Reloaded” and “The Matrix Revolutions,” the trilogy presents the Wachowski sisters’ ingenious, consistent vision.

    Twenty-one years after the original film, “The Matrix Resurrections” asks moviegoers the same…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    “With great power comes great responsibility.” Anyone who has read a Spider-Man comic or seen any of the movies knows this tenet is paramount to the Webslinger’s crime-fighting philosophy. Now, Tom Holland’s version of the much-loved superhero learns this character-defining lesson for himself in the glorious “Spider-Man: No Way Home.”

    A movie event of epic proportions, the 27th film in the Marvel Cinematic Universe is a must-see for any Spider-Man and MCU fan. I clapped, laughed and cried more during…

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★★½

    There are few directors who can be trusted to take a beloved film musical and remake it, keeping the heart and spirit of the original intact while putting their own stamp on it. But few directors are like Steven Spielberg.

    Tackling the remake of 1961’s “West Side Story,” which won 10 Academy Awards - including Best Picture – is a lot to live up to. The ambitious endeavor presented the ultimate passion project for one of the best directors of…

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★

    In her big-screen debut, Lady Gaga blew everyone away in 2018’s “A Star Is Born.” The pop superstar’s breathtaking performance as a struggling singer-songwriter who makes it big earned her an Academy Award nomination her first time out.

    Now she may go two for two. In her second film role, Lady Gaga is even better in “House of Gucci,” portraying the real-life Patrizia Reggiani, an ambitious outsider who marries into the high-fashion family. But as great as Gaga herself is,…

  • King Richard

    King Richard

    ★★★★½

    Everyone knows of Venus and Serena Williams, the tennis greats who took the sport — and the world — by storm. The trailblazing sisters broke through a predominantly white sport to rise to the top and become role models for girls everywhere. Over the last two decades, Venus has won five Wimbledon titles and seven Grand Slam titles, and Serena has scored 23 Grand Slam titles.

    To tell the beginning of their amazing story through the point of view of…

  • The Harder They Fall

    The Harder They Fall

    ★★★★

    In the HBO series “Watchmen,” the TV show highlighted Bass Reeves, the first Black deputy U.S. marshal in the Wild West and the possible inspiration for “The Lone Ranger.” Reeves was one of many Blacks who thrived there after the Civil War. However, you might not know this from the focus on white characters in classic Westerns.

    Recent Western films have corrected this perception to include Black characters in lead roles, including “Django Unchained” (2012), “The Hateful Eight” (2015) and…

  • Eternals

    Eternals

    ★★

    Introducing a new wave of superheroes, “Eternals” comes at a pivotal time for the Marvel Cinematic Universe. The 26th film in the juggernaut franchise debuts two years after “Avengers: Endgame” pushed the reset button on the beloved characters and robust world we’d come to know after more than a decade of storytelling.


    Pushed back a year due to the pandemic, the ambitious comic book flick is the MCU’s third of four films set for release this year. After the great…

  • Paranormal Activity: Next of Kin

    Paranormal Activity: Next of Kin

    ★½

    When you decide a film is going to be part of the "Paranormal Activity" franchise, there's certain expectations that come with that. As promising as the trailer for "Paranormal Activity: Next of Kin" looks, the attempt at rebooting the horror franchise falls scarily short.

    Surprisingly, there's not much paranormal activity in it. A few suspenseful sequences don't make up for this glaring flaw.

    The film looks pretty, but it switches willy-nilly from found footage to regular filmmaking. The curious choice…

  • Dune

    Dune

    ★★★½

    In the footsteps of sweeping sagas such as “Star Wars,” “The Lord of the Rings” and “Game of Thrones,” Denis Villeneuve’s “Dune” promises the next larger-than-life epic. With its spectacular visuals and methodical world-building, the first half of Villeneuve’s visionary space opera delivers just that, the first chapter of an exciting new set of adventures. Landing in theaters and HBO Max, the dual release gives viewers multiple options to enter this entrancing world.

    But while “Dune” starts off compelling, the…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★½

    When I saw the final trailer for “Halloween Kills,” I honestly thought it was a parody and not a real teaser for the latest film in the 43-year-old “Halloween” slasher franchise.

    “There’s a creepy man in a white mask, and he keeps trying to play hide-and-seek with us,” an unusually calm trick-or-treater says on a swing while horror icon Michael Myers emerges nearby with a bloody knife. As it turns out, the absurd trailer was a sign of things to…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★½

    I’m not a James Bond fan, but I’m a fan of Daniel Craig as James Bond. 2012’s “Skyfall” was only the second James Bond film I ever saw, and I fell in love with it. It’s not only a great Bond film, but a great film in general, and one of the best films I saw in 2012.

    I have since watched all of Craig’s films as the suave martini-drinking, death-defying MI6 agent. I may not be an expert on…