Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brother to Brother

Brother to Brother

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Parent Trap

The Parent Trap

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hook

Hook

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sword of Trust

Sword of Trust

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Holes

Holes

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

The Olympic Games as They Were Practiced in Ancient Greece

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Music Man

The Music Man

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Molly: An American Girl on the Home Front

Molly: An American Girl on the Home Front

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Muppet Treasure Island

Muppet Treasure Island

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ripley's Game

Ripley's Game

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen

The Queen

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Hearts Can't Be Broken

Wild Hearts Can't Be Broken

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Million Dollar Mermaid

Million Dollar Mermaid

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Young Girls Turn 25

The Young Girls Turn 25

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Columbus

Columbus

2017
×
Edit this entry  
03
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Plan B

Plan B

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
½
Read the review Edit this entry  
30
The Goodbye Girl

The Goodbye Girl

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Town Called Panic

A Town Called Panic

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
What Happened Was...

What Happened Was...

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry