Sort by

'Becca'lise has logged 361 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
200 Cigarettes

200 Cigarettes

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Daria in 'Is It Fall Yet?'

Daria in 'Is It Fall Yet?'

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Drew: The Man Behind the Poster

Drew: The Man Behind the Poster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Small One

The Small One

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Carol

The Christmas Carol

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crystal Fairy & the Magical Cactus

Crystal Fairy & the Magical Cactus

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sapphires

The Sapphires

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Let It Snow

Let It Snow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winnie the Pooh & Christmas Too

Winnie the Pooh & Christmas Too

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gigi

Gigi

1958
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry