Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Sadness

The Sadness

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Men

Men

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day that Doesn't Exist

The Day that Doesn't Exist

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
You Are Not My Mother

You Are Not My Mother

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Andromeda Strain

The Andromeda Strain

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Holy Flame of the Martial World

Holy Flame of the Martial World

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The World

The World

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cops

Cops

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Catcalls

Catcalls

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X

X

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wing Chun

Wing Chun

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Exit

No Exit

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Flight

Happy Flight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crimewave

Crimewave

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry