Sort by

Adam has logged 156 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Dough and the Egg Princess

Mr. Dough and the Egg Princess

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kedi

Kedi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Brainscan

Brainscan

1994
×
Read the review Edit this entry  
29
Shocker

Shocker

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Hack-O-Lantern

Hack-O-Lantern

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Popcorn

Popcorn

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Driver

The Driver

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miracles

Miracles

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cold Hell

Cold Hell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
78/52

78/52

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry