Adam has logged 184 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Villains

Villains

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Okko's Inn

Okko's Inn

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Culture Shock

Culture Shock

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Furie

Furie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Extreme Job

Extreme Job

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
It Comes

It Comes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Critters

Critters

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Living Dead at Manchester Morgue

The Living Dead at Manchester Morgue

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry