• The Green Knight

    ★★★★½

  • Run

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Uncle Frank

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Madame

    ★★★★½

  • A Quiet Place

    ★★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Summer of 84

    ★½

  • Murder on the Orient Express

    ★★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • Mr & Mme Adelman

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★½

  • Les Misérables

    ★★★★½

  • Hugo

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★

  • Julie & Julia

    ★★★★½

  • Amélie

    ★★★★½

  • Donnie Darko

    ★★★★★

  • La Commune (Paris, 1871)

    ★★★★★

  • Girl, Interrupted

    ★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • The Matrix

    ★★★★

  • Life Is Beautiful

    ★★★★½

  • Titanic

    ★★★★★

  • Men in Black

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★

  • Wittgenstein

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Caravaggio

    ★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★½

  • Possession

    ★★★★½

  • Halloween

    ★½

  • The Ascent

  • Suspiria

    ★★★★

  • Face to Face

    ★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • Cries and Whispers

    ★★★★½

  • Tout Va Bien

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Children of Fierro

    ★★★★★

  • The Decameron

    ★★★★½

  • Death in Venice

    ★★★★★

  • Viagem ao Fim do Mundo

    ½

  • Sympathy for the Devil

    ★★★½

  • Theorem

    ★★★★

  • The Firemen's Ball

    ★★

  • La Chinoise

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Death of a Bureaucrat

    ★★★★½

  • Hawks and Sparrows

    ★★★★½

  • Masculin Féminin

    ★★★★★

  • Black Girl

    ★★★★½

  • Six in Paris

    ★★★★★

  • Le Bonheur

    ★★★

  • Risate all'italiana

    ★★★½

  • The Servant

    ★★★★★

  • Le Petit Soldat

    ★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★★

  • The Innocents

    ★★★★★