BDC has logged 70 entries for films during September 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ned Rifle

Ned Rifle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Westerly Wind

Westerly Wind

2018
×
Edit this entry  
28
Fay Grim

Fay Grim

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Six fois deux/Sur et sous la communication

Six fois deux/Sur et sous la communication

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Theorem

Theorem

1968
×
★★★
Edit this entry  
28
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sombre

Sombre

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
Meanwhile

Meanwhile

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Such Thing

No Such Thing

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Book of Life

The Book of Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Henry Fool

Henry Fool

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

Forklift Driver Klaus: The First Day on the Job

2001
×
Edit this entry  
21
Macao

Macao

1952
×
★★★
Edit this entry  
21
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Edit this entry  
20
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
20
What Price Hollywood?

What Price Hollywood?

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pat and Mike

Pat and Mike

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Keeper of the Flame

Keeper of the Flame

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
Othello

Othello

1951
×
★★★★
Edit this entry  
17
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★
Edit this entry  
15
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pearls of the Deep

Pearls of the Deep

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
Stay Hungry

Stay Hungry

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★½
Edit this entry  
14
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
13
White Material

White Material

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
Trouble Every Day

Trouble Every Day

2001
×
★★★★
Edit this entry  
12
Traps

Traps

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
Splendor in the Grass

Splendor in the Grass

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fruit of Paradise

Fruit of Paradise

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
10
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Something Different

Something Different

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Bagful of Fleas

A Bagful of Fleas

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Images

Images

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry