Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Haulout

Haulout

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Louder Than Words

Louder Than Words

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shotgun Wedding

Shotgun Wedding

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
To Leslie

To Leslie

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Le Pupille

Le Pupille

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Year of Dicks

My Year of Dicks

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Stranger at the Gate

Stranger at the Gate

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ice Merchants

Ice Merchants

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Flying Sailor

The Flying Sailor

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Masquerader

The Masquerader

1914
×
★★½
Edit this entry  
18
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
200

200

1975
×
Edit this entry  
15
Splash

Splash

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boys State

Boys State

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
A Short Story

A Short Story

2022
×
★★★★
Edit this entry  
09
Sweetie

Sweetie

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry  
08
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★
Edit this entry  
07
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Starfuckers

Starfuckers

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Bones

The Bones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
Edit this entry  
04
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beginning & The Middle

The Beginning & The Middle

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry