maria has logged 540 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Plus One

Plus One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wedding Year

The Wedding Year

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lightningface

Lightningface

2016
×
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Out

Out

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Can You Keep a Secret?

Can You Keep a Secret?

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crashing

Crashing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Billionaire Boys Club

Billionaire Boys Club

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Edit this entry  
23
Quay

Quay

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The War with Grandpa

The War with Grandpa

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
½
Edit this entry  
22
Happily Ever

Happily Ever

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Stronger

Stronger

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Secret: Dare to Dream

The Secret: Dare to Dream

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Date and Switch

Date and Switch

2014
×
Edit this entry