Sort by

maria has logged 41 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31

"..." Reel Five

1998
×
Read the review Edit this entry  
30
It's a Sin

It's a Sin

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Aziz Ansari: Nightclub Comedian

Aziz Ansari: Nightclub Comedian

2022
×
Edit this entry  
30
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Undertow Eyes

Undertow Eyes

2009
×
Edit this entry  
28
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elena

Elena

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jupiter

Jupiter

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The House

The House

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Afraid

Afraid

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
Honoring a Broadway Legacy: Behind the Scenes of tick, tick...Boom!

Honoring a Broadway Legacy: Behind the Scenes of tick, tick...Boom!

2022
×
Edit this entry  
23
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Cabiria, Charity, Chastity

Cabiria, Charity, Chastity

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beautiful Thing

Beautiful Thing

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Posthumous Memories

Posthumous Memories

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Drop of Water

A Drop of Water

2006
×
Edit this entry  
10
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tender Bar

The Tender Bar

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mass

Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four to Dinner

Four to Dinner

2022
×
Read the review Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

Tig Notaro: Boyish Girl Interrupted

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Love Spell

Love Spell

2021
×
★★★
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry