Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Edit this entry  
01
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
No One Will Save You

No One Will Save You

2023
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★½
Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Edit this entry  
08
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Evil Dead Rise

Evil Dead Rise

2023
×
★★★½
Edit this entry  
07
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Table 19

Table 19

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Edit this entry  
23
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
Troop Beverly Hills

Troop Beverly Hills

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
25
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry