Sort by

Jake has logged 31 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Edit this entry  
30
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Meg

The Meg

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
Edit this entry  
12
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Death of a Nation

Death of a Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master of Disguise

The Master of Disguise

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry