Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★½
Edit this entry  
05
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dekalog

Dekalog

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Crossroads

Crossroads

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Roads of Kiarostami

Roads of Kiarostami

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Green Fire

The Green Fire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hajji Washington

Hajji Washington

1982
×
★★½
Edit this entry  
22
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Killing of Two Lovers

The Killing of Two Lovers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★
Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Edit this entry  
26
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
18
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Edit this entry  
17
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
13
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★
Edit this entry  
08
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
07
Munich

Munich

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
The Lovers' Wind

The Lovers' Wind

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ingrid Bergman: In Her Own Words

Ingrid Bergman: In Her Own Words

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Saraband

Saraband

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
14
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★
Edit this entry  
11
P for Pelican

P for Pelican

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Germinal

Germinal

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Vitalina Varela

Vitalina Varela

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
Des

Des

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Tales of Ordinary Madness

Tales of Ordinary Madness

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Match Point

Match Point

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Edit this entry  
25
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Edit this entry