Behnam has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

Taylor Tomlinson: Quarter-Life Crisis

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nazanin

Nazanin

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greenland

Greenland

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
A Midsummer Night's Sex Comedy

A Midsummer Night's Sex Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
10
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Joy

Joy

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
20
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Lunch Time

Lunch Time

2017
×
★★
Edit this entry  
19
Retouch

Retouch

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
Gaze

Gaze

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Life Ahead

The Life Ahead

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★
Edit this entry  
06
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Years and Years

Years and Years

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Stoning of Soraya M.

The Stoning of Soraya M.

2008
×
★★
Edit this entry  
28
Animal

Animal

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Désirée

Désirée

1954
×
★★★½
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
23
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Reza

Reza

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Orange Days

Orange Days

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★½
Edit this entry  
09
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★½
Edit this entry  
08
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Last Dance

The Last Dance

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Dead End

Dead End

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Edit this entry