Sort by

bellahunter1 has logged 43 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Heaven Reaches Down to Earth

Heaven Reaches Down to Earth

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big

Big

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imaginarium of Doctor Parnassus

The Imaginarium of Doctor Parnassus

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Zone

The Zone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry