cassandra has logged 40 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Clerks

Clerks

1994
×
★★½
Edit this entry  
27
Animal House

Animal House

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Star Is Born

A Star Is Born

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jane Eyre

Jane Eyre

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
Read the review Edit this entry  
06
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Indecent Proposal

Indecent Proposal

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Old Acquaintance

Old Acquaintance

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry