Sort by

cassandra has logged 36 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★
Edit this entry  
29
Food Choices

Food Choices

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
Edit this entry  
28
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pay Day

Pay Day

1922
×
Edit this entry  
26
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Edit this entry  
26
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
Read the review Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Margot at the Wedding

Margot at the Wedding

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The True Cost

The True Cost

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nothing Sacred

Nothing Sacred

1937
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
Read the review Edit this entry  
15
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Waterloo Bridge

Waterloo Bridge

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
Read the review Edit this entry  
08
The Strange Love of Martha Ivers

The Strange Love of Martha Ivers

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Time Piece

Time Piece

1965
×
Edit this entry  
04
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry