cassandra has logged 444 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Edit this entry  
31
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
Edit this entry  
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★
Edit this entry  
31
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Woman

Another Woman

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★
Edit this entry  
22
Young Man with a Horn

Young Man with a Horn

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
Edit this entry  
21
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
Edit this entry  
21
The Odd Couple

The Odd Couple

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Edit this entry  
19
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★½
Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★★
Edit this entry  
19
Paris When It Sizzles

Paris When It Sizzles

1964
×
★★½
Edit this entry  
18
Dancing Lady

Dancing Lady

1933
×
★★★
Edit this entry  
18
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
★★★
Edit this entry  
17
Kiss Me, Stupid

Kiss Me, Stupid

1964
×
★★★
Edit this entry  
17
On the Town

On the Town

1949
×
★★½
Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★
Edit this entry  
16
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★★½
Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
That Touch of Mink

That Touch of Mink

1962
×
★★
Edit this entry  
11
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Edit this entry  
11
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★½
Edit this entry  
06
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Dead Man

Dead Man

1995
×
Edit this entry  
29
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry