cassandra has logged 25 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Graduate First

Graduate First

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Fire Within

The Fire Within

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Le Amiche

Le Amiche

1955
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fear of Fear

Fear of Fear

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★★
Edit this entry  
23
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
23
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Faces

Faces

1968
×
Read prior review Edit this entry  
22
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
Chinese Roulette

Chinese Roulette

1976
×
★★★★
Edit this entry  
20
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
Edit this entry  
19
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
11
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Edit this entry  
09
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Edit this entry  
05
8½

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
05
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry