Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
cassandra

cassandra

Patron
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for cassandra
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • cassandra’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • At Long Last Love

    At Long Last Love 1975

    ★★★★ Watched by cassandra 24 May 2022 2

    felt very validated when linklater said he didn’t like daisy miller during discussion! this is randomly very good though!!! had a blast

  • What's Up, Doc?

    What's Up, Doc? 1972

    ★★★★★ Rewatched by cassandra 17 May 2022

    richard linklater introduced and discussed <3 

    it’s sublime! timeless! total perfection!

  • Frances Ha

    Frances Ha 2012

    ★★★★★ Rewatched by cassandra 16 May 2022

    don’t treat me like a three hour brunch friend!

  • Inland Empire

    Inland Empire 2006

    ★★★★½ Watched by cassandra 10 May 2022

    yesterday and tomorrow, but never today. how do we put the pieces together?

    watching this feels like being in a saw trap

  • Parallel Mothers

    Parallel Mothers 2021

    ★★★★½ Watched by cassandra 28 Jan 2022

    Honestly should’ve been longer!! My only issue is that I felt it wrapped up too quickly. Also randomly the most engaging movie of the year for me? I was so perched for every twist and turn…

  • The Apartment

    The Apartment 1960

    ★★★★★ Rewatched by cassandra 01 Jan 2022

    I guess that’s the way it crumbles… cookie-wise

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★★ Rewatched by cassandra 26 Dec 2021

    U either get it or u don’t

  • Mickey's Once Upon a Christmas

    Mickey's Once Upon a Christmas 1999

    Rewatched by cassandra 25 Dec 2021

    I saw this movie a million times growing up… feel like shit just want childhood back

  • The Shop Around the Corner

    The Shop Around the Corner 1940

    ★★★★½ Rewatched by cassandra 25 Dec 2021

    Anyone else psychologically confused?

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love 2002

    ★★★½ Rewatched by cassandra 15 Dec 2021

    Well I like it a lot more now than I did five years ago but it just doesn’t feel complete to me? It’s very sweet though

  • HAIM / Valentine

    HAIM / Valentine 2017

    Rewatched by cassandra 15 Dec 2021 1

    Just kinda slightly obsessed

  • You've Got Mail

    You've Got Mail 1998

    ★★★★½ Rewatched by cassandra 13 Dec 2021

    It’s coming on Christmas, they’re cutting down trees…

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 86

Review Tags

24
  • afs cinema
  • noirvember
  • film history to 1945
  • texas theatre
  • film analysis
  • film history from 1945
  • film noir class
  • hbo max
  • 35mm
  • alamo drafthouse - south lamar
  • audio commentary
  • disney+
  • lgbt cinema
  • shakespeare class
  • youtube
  • 70mm
  • alamo drafthouse - cedars
  • alamo drafthouse - village
  • amc barton creek
  • criterion channel
  • hbo class
  • personal
  • q&a
  • western class
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro