Sort by

Alyssa has logged 190 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
18
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zola

Zola

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Justice of Bunny King

The Justice of Bunny King

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★½
Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Edit this entry  
27
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
16
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Annette

Annette

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Edit this entry  
07
Till Death

Till Death

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blush

Blush

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry