Sort by

Alyssa has logged 100 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
After Yang

After Yang

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
The Valet

The Valet

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
07
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Emergency

Emergency

2022
×
★★★½
Edit this entry  
31
Lunana: A Yak in the Classroom

Lunana: A Yak in the Classroom

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
The Killing of Kenneth Chamberlain

The Killing of Kenneth Chamberlain

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chip 'n Dale: Rescue Rangers

Chip 'n Dale: Rescue Rangers

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hatching

Hatching

2022
×
★★★½
Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dog

Dog

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★★
Edit this entry  
05
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
03
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
An Audience with Adele

An Audience with Adele

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Austenland

Austenland

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Weeknd x The Dawn FM Experience

The Weeknd x The Dawn FM Experience

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
All the Old Knives

All the Old Knives

2022
×
★★
Edit this entry  
09
Happening

Happening

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Studio 666

Studio 666

2022
×
★★½
Edit this entry  
03
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Master

Master

2022
×
★★★
Edit this entry