Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Twenty Something

Twenty Something

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Saw III

Saw III

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
mother!

mother!

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Waiting for the Hearse

Waiting for the Hearse

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monster House

Monster House

2006
×
Edit this entry  
04
Little Fish

Little Fish

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life Itself

Life Itself

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Human Centipede (First Sequence)

The Human Centipede (First Sequence)

2009
×
Read the review Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jolt

Jolt

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
[REC]

[REC]

2007
×
★★★
Edit this entry  
04
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Princess Protection Program

Princess Protection Program

2009
×
Edit this entry  
02
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry