Sort by

Danica has logged 39 entries for films during January 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Eversmile, New Jersey

Eversmile, New Jersey

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
A Man's Story

A Man's Story

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
28
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★½
Edit this entry  
28
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ellis

Ellis

2015
×
★½
Edit this entry  
27
Heroin(e)

Heroin(e)

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Bounty

The Bounty

1984
×
★½
Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★
Edit this entry  
25
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Edit this entry  
23
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
21
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★
Edit this entry  
20
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Louis C.K.: Live at The Comedy Store

Louis C.K.: Live at The Comedy Store

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Keanu

Keanu

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Beverly Hills Ninja

Beverly Hills Ninja

1997
×
★★
Edit this entry  
16
Unrequited Love

Unrequited Love

2010
×
Edit this entry  
16
Anaconda

Anaconda

1997
×
Read the review Edit this entry  
15
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★
Edit this entry  
14
Youth in Revolt

Youth in Revolt

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry