Benaia has logged 342 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Spell

Spell

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape to Victory

Escape to Victory

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rio Grande

Rio Grande

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wolf

Wolf

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
7500

7500

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Immortals

Immortals

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Owners

The Owners

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
#Alive

#Alive

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seoul Station

Seoul Station

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Voices

The Voices

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Peninsula

Peninsula

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Let Me Dream Again

Let Me Dream Again

1900
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Corbett and Courtney Before the Kinetograph

Corbett and Courtney Before the Kinetograph

1894
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kiss in the Tunnel

The Kiss in the Tunnel

1899
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Traffic Crossing Leeds Bridge

Traffic Crossing Leeds Bridge

1888
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Becky

Becky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Project Power

Project Power

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry