Benaia has logged 53 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Underwater

Underwater

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django

Django

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Water for Elephants

Water for Elephants

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Train from Gun Hill

Last Train from Gun Hill

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightshifter

The Nightshifter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
13 Assassins

13 Assassins

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
30 Days of Night

30 Days of Night

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Barnyard

Barnyard

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Who Am I

Who Am I

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry