Sort by

Ben has logged 323 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★
Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★
Edit this entry  
26
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
16
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
15
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Woman in Black

The Woman in Black

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Edit this entry  
07
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
04
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Nimic

Nimic

2019
×
Edit this entry  
01
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Election

Election

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★½
Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Edit this entry  
15
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★½
Edit this entry  
14
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
Edit this entry