AJ has logged 71 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Even the Rain

Even the Rain

2010
×
Read the review Edit this entry  
22
In the Time of the Butterflies

In the Time of the Butterflies

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
Read the review Edit this entry  
22
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lorenzo's Oil

Lorenzo's Oil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★½
Edit this entry  
18
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Starter for 10

Starter for 10

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
South Pacific

South Pacific

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Whistleblower

The Whistleblower

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
15
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Favour

Little Favour

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sing

Sing

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jaws

Jaws

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Dinner for Schmucks

Dinner for Schmucks

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
This Means War

This Means War

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry