Ben has logged 269 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Saturday Night and Sunday Morning

Saturday Night and Sunday Morning

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pulp

Pulp

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scrooge

Scrooge

1935
×
Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Priest

Priest

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Riddick

Riddick

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fan

The Fan

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spy Game

Spy Game

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wall Street: Money Never Sleeps

Wall Street: Money Never Sleeps

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Raven

The Raven

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
War of the Dead

War of the Dead

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Edit this entry  
30
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wrong Move

Wrong Move

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gothika

Gothika

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry