Sort by

Ben has logged 386 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Last Starfighter

The Last Starfighter

1984
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Edit this entry  
28
Crossfire

Crossfire

1947
×
★★★½
Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Surviving Christmas

Surviving Christmas

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Fast Company

Fast Company

1979
×
★★★
Edit this entry  
22
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
End of Days

End of Days

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Submerged

Submerged

2005
×
★½
Edit this entry  
10
Contact

Contact

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★
Edit this entry  
09
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★½
Edit this entry  
09
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
1492: Conquest of Paradise

1492: Conquest of Paradise

1992
×
★★★
Edit this entry  
05
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★★
Edit this entry  
04
Someone to Watch Over Me

Someone to Watch Over Me

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Edit this entry  
30
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Maelström

Maelström

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Sharpe's Rifles

Sharpe's Rifles

1993
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Killer Inside Me

The Killer Inside Me

2010
×
★★½
Edit this entry  
14
The American Soldier

The American Soldier

1970
×
★★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry