• Play Misty for Me

    ★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Shaft

    ★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • The Anderson Tapes

    ★★★

  • A New Leaf

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★★

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★

  • M*A*S*H

    ★★★★½

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★

  • The Italian Job

    ★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Where Eagles Dare

    ★★★★½

  • Bullitt

    ★★★★

  • Coogan's Bluff

    ★★

  • Hang 'em High

    ★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Madigan

    ★★

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★★

  • Quatermass and the Pit

    ★★★

  • Point Blank

    ★★★★

  • Cool Hand Luke

    ★★★★★

  • The Dirty Dozen

    ★★★★

  • You Only Live Twice

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Funeral in Berlin

    ★★★½

  • Gambit

    ★★★½

  • Batman

    ★★½

  • Seconds

    ★★★★½

  • For a Few Dollars More

    ★★★

  • The Spy Who Came in from the Cold

    ★★★★

  • Thunderball

    ★★★

  • The Ipcress File

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★½

  • Marnie

    ★★★

  • Seven Days in May

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★

  • From Russia with Love

    ★★★★½

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • West Side Story

    ★★★★½

  • The Little Shop of Horrors

    ★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★½

  • Auntie Mame

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★★

  • 3:10 to Yuma

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Man Who Knew Too Much

    ★★★★½

  • A Kiss Before Dying

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • The Desperate Hours

    ★★★

  • To Catch a Thief

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★

  • Diabolique

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★½

  • High Noon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½