• Bridesmaids

    Bridesmaids

    ★★★★½

    Ok but she was right to leave that morning, Chris O’Dowd with the baking stuff was too much too fast. Nobody in my house agrees with me but I am correct.

    Excellent movie, wish I’d watched it sooner.

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

    The last great MCU film?

  • Ghosted

    Ghosted

    I didn’t watch any trailers or anything so I thought they might be going for a “Chris Evans does romcom things and gets increasingly more creepy without any self-awareness” it’s safe to say I was wrong, and we got this generic poop.

  • Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    Ant-Man and the Wasp: Quantumania

    ★★★

    Deus Ant Machina

  • Not Okay

    Not Okay

    ★★½

    I hate everyone, which I get is the point, but I hate everyone, I hate them. (Except Rowan)

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★½

    An MCU movie feeling like a real movie is quite a low bar but one this does actually manage to cross.

    The highs are very high, but it falters under the weight of its own bloat.

  • You People

    You People

    ★★½

    Cringe, but it has the odd moment.

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★

    He did what to his dad?

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling

    ★★½

    Jordan Peterson’s Enforced Monogamy Matrix for Unremarkable Men

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★

    That there music sure does sound familiar…

  • Clerks III

    Clerks III

    ★★★½

    That NFT stuff somehow already dates the movie and is very cringe, but it’s still a good time. You’ll probably cry.

  • Halloween Ends

    Halloween Ends

    ★★★

    Terrible, of course, but I applaud the sheer balls of it