benkei💜 has logged 50 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dave Chappelle: The Age of Spin

Dave Chappelle: The Age of Spin

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry