RSS feed for Ben

Ben has logged 585 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Integration Report 1

Integration Report 1

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
August at Akiko's

August at Akiko's

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Milla

Milla

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Day After I'm Gone

The Day After I'm Gone

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tiger Milk

Tiger Milk

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
No Home Movie

No Home Movie

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dry Season

Dry Season

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Garden State

Garden State

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Let It Burn

Let It Burn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beetle Queen Conquers Tokyo

Beetle Queen Conquers Tokyo

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Great Pretender

The Great Pretender

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
1 Dimension

1 Dimension

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wild Style

Wild Style

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kinshasa Makambo

Kinshasa Makambo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bird Talk

Bird Talk

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Import

Import

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ten Thousand Days

Ten Thousand Days

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Around the World When You Were My Age

Around the World When You Were My Age

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Psychohydrography

Psychohydrography

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bringing Down a Dictator

Bringing Down a Dictator

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hermia & Helena

Hermia & Helena

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Why Does Herr R. Run Amok?

Why Does Herr R. Run Amok?

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suzanne, Suzanne

Suzanne, Suzanne

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Unspeakable Act

The Unspeakable Act

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
MS Slavic 7

MS Slavic 7

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry