RSS feed for Ben
  • High and Dizzy

    ★★★

  • An Eastern Westerner

    ★★★½

  • Within Our Gates

    ★★★

  • A Day's Pleasure

    ★★½

  • The Doll

    ★★★★½

  • Captain Kidd's Kids

    ★½

  • Bumping Into Broadway

    ★★★½

  • Just Neighbors

    ★★★½

  • The Oyster Princess

    ★★★½

  • Sunnyside

    ★★½

  • The Marathon

    ★★½

  • Young Mr. Jazz

    ★★★½

  • Ask Father

    ★½

  • Take a Chance

    ★½

  • Shoulder Arms

    ★★½

  • A Reckless Rover

    ★★½

  • Mercy, the Mummy Mumbled

    ★★★

  • The Adventurer

    ★★★

  • Rapsodia satanica

    ★★★½

  • The Immigrant

    ★★★½

  • A Man There Was

    ★★★★

  • Easy Street

    ★★½

  • The Rink

    ★★½

  • The Pawnshop

    ★★½

  • One A.M.

    ★★★

  • The Floorwalker

    ★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★★★½

  • Two Knights of Vaudeville

  • In the Land of the Head Hunters

    ★★★

  • Gertie the Dinosaur

    ★★½

  • Suspense

    ★★★

  • The Cameraman's Revenge

    ★★★½

  • Falling Leaves

    ★★½

  • Dante's Inferno

    ★★★½

  • The Unchanging Sea

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • A Corner in Wheat

    ★★★★

  • The Dancing Pig

    ★★★½

  • The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon

    ★★½

  • The Story of the Kelly Gang

    ★★★

  • The Consequences of Feminism

    ★★★

  • The Merry Frolics of Satan

    ★★★

  • The Impossible Voyage

    ★★★

  • The Great Train Robbery

    ★★½

  • The Kingdom of the Fairies

    ★★★½

  • Life of an American Fireman

    ★★½

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Man with the Rubber Head

    ★★

  • Serpentine Dance: Loïe Fuller

    ★★

  • The Haunted Castle

    ★★½

  • The Cabbage-Patch Fairy

    ★★

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

    ★★

  • Roundhay Garden Scene

    ★★

  • Athlete Swinging a Pick

    ½

  • Lowland Kids

    ★★★½

  • Art Must Be Beautiful, Artist Must Be Beautiful

    ★★★½

  • A Chinese Odyssey Collection

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★

  • Beach House - Forever Still

    ★★★½

  • Professor Balthazar

    ★★★½

  • Schoolhouse Rock: America

    ★★