RSS feed for Ben
  • About a Boy

    About a Boy

    ★½

    “I do not want to spend Christmas with Ms. Granola Suicide and her spawn.”


    If you’ve got a secret fetish for nauseating fade cuts, unnecessary voiceover narration, and hideous costuming, boy do I have the film for you!

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★★

    Two hours of pouty homoeroticism and “whoosh” sound effects! Women are fleeting fancies; gay self-loathing is forever!

  • She's Beautiful When She's Angry

    She's Beautiful When She's Angry

    ★★★½

    “You’re not allowed to retire from women’s issues.”

    I’ve been watching Mrs. America on Hulu this week so seeing this was a really cool way to fill in some background about the complexities of achieving intersectionality and representation during the struggle for women’s liberation. Some excellent interviews with really incredible feminist activists I hadn’t heard about before. A fairly standard documentary structure, but at least there’s some Bikini Kill on the soundtrack!

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

    “I’m a bitch. I’m a boss.
    I’m a bitch; I’m a boss.
    And I shine like gloss.”
    - Amala “Doja Cat” Dlamini
    circa 2020

    Harley motherfucking Quinn is the only Bernie Bro that I have time for in 2020.

  • The Lodge

    The Lodge

    ★★½

    Does for procreation what Jaws did for swimming. Kids are canceled! Repent!!!

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

    “Let that shameful wall of exclusion finally come tumbling down.”

    Tremendously inspiring and full of heart. The strength and beauty of disability in bold, brilliant display. The lasting impact of a single summer camp with an idea on an international revolution. Grassroots activism victorious. Lifelong friendships and loves and passions. A chapter of American history I took for granted and largely overlooked, finally revisited in all of its improbable wondrousness. A reminder that a simple idea, a team of outcasts, and the power of empathy can change the world.

  • The Rental

    The Rental

    ★★

    “This will never be over.”

    I’m low-key unhealthily obsessed with director/writer Dave Franco, co-writer Joe Swanberg, Alison Brie, Dan Stevens, AND Sheila Vand so the fact I feel so aggressively meh about this film is honestly really shocking. Everything just feels cliche and nothing is pushed far enough. It’s hardly a slasher film because there’s extremely little gore shown. There are moments of extreme visceral discomfort and suspense but none of these moments are dragged out long enough to create…

  • Host

    Host

    ★★★½

    “Nothing is gonna happen.”

    Literally what every Zoom virtual grad school lecture feels like when you have social anxiety!!! Hooray!!!

    Also my friend Tayler says that the lower photo on the poster looks like the girl is about to eat ghost ass which is very accurate.

  • The Kingmaker

    The Kingmaker

    ★★★★

    “I was always criticized for being excessive, but that is the spirit of mothering! You cannot quantify love!”

    This film does an excellent job capturing Imelda Marcos as both a charismatic, captivating force of nature (still! at ninety!) AND as a batshit crazy tyrant. Greenfield’s interviews with the controversial dictatorial matriarch provide shocking, probably unparalleled access into the views of a woman reflecting with pride upon half a century of corruption. For me, the most insane new understanding gleaned from…

  • Slay the Dragon

    Slay the Dragon

    ★★★

    "I don't want everybody to vote. Elections are not won by a majority of people. Our leverage in elections goes up as the voting populace goes down."

    Gerrymandering, the act whereby politicians choose their voters rather than voters choosing their politicians, is certainly one of the greatest threats to American democracy. The film's first half really hammers this point home, emphasizing the concerted effort by Republicans to re-draw district lines in 2010 and cripple the democratic futures of key swing…

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    “How can it be peaceful when they try to take away our dignity?”

    Humanity without hope, devolved into its rawest, grimmest self. The basic drive to persevere torn asunder. Mankind’s swan song: a last, tortured and piercing shriek before impending, infinite silence. Faith and chance and nihilism battling each other even in the brief respites between eruptive chaos. Cuarón’s vision of the future we forgot was just around the corner is perhaps the greatest depiction of post-apocalyptic civilization translated to…

  • Le Week-End

    Le Week-End

    ★★½

    "You can’t not love and hate the same person, usually within the space of five minutes.”

    The whiplash between blissful joy and depressed passive aggression that pervades so many long-term marriages. Earnest and sweet despite some heavy tonal shifts, but unfortunately never carried much emotional oomph for me.