Ben has written 41 reviews for films rated ★★½ .

  • Annette

    Annette

    ★★½

    At the VERY least I counted two Kylo Ren / Star Wars references...!

    I dunno about this one...muddled thoughts from a muddled execution. Despite an amazing performance, felt like there was too much Driver. Everything was so tilted towards his raging spiral.

    A haunting look into Bo Burnham's future??

  • Those Who Wish Me Dead

    Those Who Wish Me Dead

    ★★½

    Little Finger stop your finging! After 30 min of indecision (waffling between Venom and In The Mood for Love), I decided to split the difference and pick THOSE WHO WISH ME DEAD. Like everybody else is saying, a solid action with throwbacky sensibilities. This would pair nicely with the one wher The Rock has to climb a burning building to save his fam.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★½

    "That dudes about to get his dick soul sucked" Bane in mortal kombat 2021

    This movie ruled.

  • X-Men

    X-Men

    ★★½

    Fondly remembering the Toad action figure I had which came with a large sticky glob of slime, springy legs, and two different tongues!

  • The X from Outer Space

    The X from Outer Space

    ★★½

    Fun, campy, and charming! A wacky (yet great) monster suit and enjoyanke special effects.

    Lots of great tunes too. Has a 60's Disney vibe going on.

  • King Kong vs. Godzilla

    King Kong vs. Godzilla

    ★★½

    Electro-grip Kong powered by lightning better be in the new one!!!

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

    Dragon and bear man cool. The dwarves...rude af.

    The barrel season proves there is no god.

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★½

    It's cool that the future mad max justice league was able to have their final battle with superman over zoom with their virtual backgrounds turned on

  • Godzilla: City on the Edge of Battle

    Godzilla: City on the Edge of Battle

    ★★½

    Why yes, I DO like this mechagodzilla concept 👀 Better than Part 1, but still a bit of a expositional slog. The main guy really needs some hobbies other than "cursing the existence of godzilla". Like the mothra cult!

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★½

    The whole time I was watching this, I kept asking myself: "have I seen this? That goblin nutsack neck seems familiar...but not the mountain rock men going to smash town?"

  • 30 Minutes or Less

    30 Minutes or Less

    ★★½

    A heist!

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

    A Chronological Watch/Re-Watch of the Star Wars Cinematic/Television Universe: Part 1*

    YUHS! (👍)
    - Major points for hitting the raw nostalgia nerve centers. This was MY star wars as a kid.
    - Sebulba, the mean ass podracer. Loved him as a kid, and still really like his design.
    - Space NASCAR
    - Darth Maul (cool!!!)
    - The Queen's wardrobe
    - The high saturation of background creatures and fauna world-building
    - Naboo looks like Dinotopia

    HUHS? (🤔)
    - As an adult...still…