Ben has logged 438 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Vice

Vice

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas U.S.A

Christmas U.S.A

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hale County This Morning, This Evening

Hale County This Morning, This Evening

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sólo con tu pareja

Sólo con tu pareja

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hulk

Hulk

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
22
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Edit this entry