Ben has logged 57 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sister Act

Sister Act

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Psycho Beach Party

Psycho Beach Party

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
The Horse

The Horse

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Losing Ground

Losing Ground

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Personal Problems

Personal Problems

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
That's Entertainment!

That's Entertainment!

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
She Don't Fade

She Don't Fade

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
★★★½
Edit this entry  
20
Janine

Janine

1990
×
★★★★
Edit this entry  
20
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
★★★
Edit this entry  
20
An Untitled Portrait

An Untitled Portrait

1993
×
★★★½
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Regret

No Regret

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Affirmations

Affirmations

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anthem

Anthem

1991
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Owls

The Owls

2010
×
★★★½
Edit this entry  
17
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vincere

Vincere

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Farmer's Daughter

The Farmer's Daughter

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mildred Pierce

Mildred Pierce

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry